Czy warto nosić marynarki z jeansami?

Marynarki już dawno temu przestały być tym elementem garderoby, który był zarezerwowany wyłącznie na szczególnie okazje i w połączeniu z garniturowymi spodniami. Dziś, za sprawą szerokiej dostępności różnorodnych modeli, możemy z łatwością wpleść marynarkę w swobodniejszy strój, tym samym zyskując zestaw odpowiedni do pracy, na ważne spotkanie czy nawet na wyjście z przyjaciółmi. Jednym z takich połączeń jest założenie marynarki do jeansów. Czy taki duet rzeczywiście się broni? W jaki sposób go nosić, aby całość wyglądała na nas spójnie i korzystnie?

Marynarki i jeansy, czyli nieoczywisty, ale modny look

Niegdyś było nie do pomyślenia, aby marynarki zagościły w swobodniejszych stylizacjach, a już zwłaszcza w połączeniu z jeansami. Ta część garderoby kojarzyła nam się wyłącznie z szykownymi garniturami, po które sięgaliśmy jedynie na czas uroczystości. Dziś natomiast, za sprawą zmiany trendów, nikogo już nie dziwi, że jeansy występują w parze właśnie z marynarką. To świetne zestawienie, które z powodzeniem wykorzystują nawet największe gwiazdy na czerwonym dywanie. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby taki zestaw wprowadzić do swojego codziennego looku, chociażby do pracy.

Oczywiście nie obędzie się tutaj bez kilku zasad. Jak w przypadku każdego innego outfitu, marynarki i jeansy powinny zostać idealnie do siebie dopasowane. Istotne są nie tylko ich fasony, ale też kolor czy nawet materiał, z jakich zostały wykonane. Przykładowo sportową marynarkę jesteśmy w stanie ograć z różnymi modelami jeansów, za to klasyczną marynarkę od garnituru trudniej jest założyć właśnie z tak luźną dolną częścią stroju. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, jak się prezentuje cały zestaw, by uniknąć modowego faux pas.

Jaka marynarka do jeansów będzie najlepsza?

Bardzo częstym wyborem na zwykły dzień w pracy czy nawet na spotkanie są marynarki o kroju sportowym. Są zazwyczaj wykonane z przewiewnych materiałów, jak len, bawełna czy nawet wełna. Nie brakuje również łat na łokciach czy też gustownych przetarć. Ich fason jest też zwykle luźniejszy niż w przypadku eleganckich modeli marynarek.

Jakie jeansy będą do nich odpowiednie? Mamy tutaj szerokie pole do popisu. Oczywiście tradycyjne, proste i granatowe jeansy będą dobrze się prezentowały z niemal każdą marynarką, niemniej możemy zaszaleć i wybrać te z przetarciami. Co więcej, jeżeli chcemy zaszaleć i pozwala nam na to dress code, możemy nawet… założyć jeansy z dziurami. Obecnie na rynku z powodzeniem znajdziemy marynarki o bardziej rockowym charakterze, więc taka stylizacja z pewnością przyciągnie uwagę.

A co w przypadku, gdy to garniturową marynarkę chcemy wystylizować właśnie z jeansami? Wiele zależy od jej koloru, wzoru i wykończenia. Klasyczne eleganckie marynarki w odcieniu czerni czy granatu nie będą tutaj miały racji bytu, natomiast interesującą opcją będzie wybranie marynarki jasnoszarej, w delikatną kratę. Tę z powodzeniem założymy już do jeansów. W tym wypadku postawmy na spodnie jednolite i raczej o prostym, dopasowanym kroju.