Jak wybrać kolonie dla dzieci?

Wybór najlepszych kolonii dla dzieci wcale nie jest łatwy. Pod uwagę należy wziąć mnóstwo czynników, które decydują o tym, czy obóz będzie świetną zabawą, czy straconym czasem. Rodzice stają więc przed bardzo ważnym zadaniem, jakim jest znalezienie kolonii dopasowanych do potrzeb i oczekiwań dziecka. Jak je wybrać? Na co zwracać uwagę?

Termin i miejsce wyjazdu

Zwykle poszukiwanie kolonii rozpoczyna się od sprawdzenia dostępnych terminów oraz porównania ich z własnym kalendarzem. Zwykle w wakacje każdy ma już ustalone wcześniej plany, które chce rozszerzyć o dodatkowe atrakcje. Dlatego zwykle poszukiwania zaczyna się od wykluczenia wyjazdów, które z racji terminów nie mogą być brane pod uwagę. Warto też od razu sprawdzać, gdzie będą odbywały się kolonie. Nie chodzi nawet o dokładną miejscowość, ale po prostu o kierunek. Kolonie odbywają się nad morzem, w górach albo w pobliżu jeziora. Innych opcji właściwie nie ma, choć można o nich przeczytać więcej na https://www.kogis.pl/kolonie. Dość rzadko spotykane są kolonie w mieście, które mogą być atrakcją przede wszystkim dla starszych dzieci, które chcą skorzystać z rozbudowanej bazy muzealnej i rekreacyjnych dużych ośrodków miejskich.

Grupa wiekowa

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kolonie dla dzieci zwykle są skierowane do konkretnej grupy wiekowej. Nie organizuje się wyjazdów dla wszystkich, bo z pewnością kiepskim pomysłem jest próba znalezienia atrakcji dla sześciolatków oraz dla siedemnastolatków. Takie dzieci mają zupełnie inne potrzeby, zainteresowania oraz poziom energii do spożytkowania w ciągu dnia. Z tego powodu w pierwszej kolejności powinno się sprawdzić, czy dany wyjazd jest przeznaczony dla odpowiedniej grupy wiekowej. Jeśli nie, to z całą pewnością nie ma sensu prosić organizatorów o odstępstwo od tej reguły. Na pewno się na nie nie zgodzą, bo byłoby to wbrew interesowi dziecka.

Tematyka

Większość obozów ma swój temat. Aktualnie nie ma czegoś takiego, jak po prostu kolonie. Każdy wyjazd ma swój program, który jest skrupulatnie realizowany przez organizatorów. Można wymienić wiele typów kolonii. Szczególną uwagę warto zwrócić na:

  • sportowe,
  • survivalowe,
  • żeglarskie,
  • artystyczne,
  • językowe,
  • otaku,
  • taneczne,
  • rekreacyjne.

Najbardziej różnorodne atrakcje są planowane podczas kolonii rekreacyjnych. To właśnie one są przeznaczone dla dzieci, które nie mają jeszcze swojej pasji, ale chcą ją odkryć. Jeśli chodzi o wybór tematyki, to tutaj zdanie decydujące powinno mieć dziecko, które będzie uczestnikiem kolonii. To właśnie ono powinno być zadowolone z pobytu na nim. W przypadku wybrania kolonii z motywem sportowym lub językowym warto uściślić, dla jakiego poziomu zaawansowania przeznaczone będą zajęcia. Jak łatwo się domyślić, dzieci, które nie znają jeszcze w ogóle języka, będą potrzebowały innych zabaw językowych, niż takie, które uczą się już od kilku lat. Co ciekawe możliwe jest też skorzystanie z kolonii, podczas których dochodzi do oceny umiejętności oraz na ich podstawie podzielenia uczestników na grupy.