Klocki dla dzieci to jedne z najpopularniejszych zabawek dla malucha. Były już z nami jako pierwsze zabawki w drewnianym wydaniu, a dzisiaj swoją szczegółowością i rozwiązaniami konstrukcyjnymi, zachwycają najmłodszych miłośników budowania i konstruowania. Wybierając klocki dla dzieci powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko ich rodzaj, przeznaczenie czy kształt, ale również odpowiednie dostosowanie do wieku. Dzięki temu unikniemy niepowodzeń oraz zapewnimy dziecku wspaniałą zabawę na długi czas. Przedstawiamy dzisiaj, dlaczego warto wybrać klocki dla dzieci, jakie rodzaje klocków są dostępne na rynku oraz jak dobrać je do preferencji malucha odnośnie wieku.
Klocki dla dzieci – dlaczego warto je kupić?
Zabawa klockami to czynność, która niezwykle rozwija nasze najmłodsze pociechy. Dziecko w trakcie czynności uczy się wielu umiejętności, które może później wykorzystywać w codziennym życiu. Oto najważniejsze z nich:
-
Rozwój sprawności manualnej i precyzji – na początku klocki służą maluchowi do poznawania struktury i kształtów przedmiotu, dziecko rzuca klockami, przy czym uczy się takie praw fizyki rządzących światem. Z czasem coraz lepiej próbuje dopasować je do siebie, aż w końcu staje się małym budowniczym, tworząc różnorodne konstrukcje i znajdując ich zastosowanie;
-
Koncentracja, cierpliwość i wytrwałość – w procesie budowania różnych konstrukcji, dziecko wkłada wiele wysiłku. Aby powstał budynek czy bardziej skomplikowana konstrukcja z ogrodem, dziecko musi podjąć wiele prób, a także nauczyć się żmudnej pracy;
-
Rozwój wyobraźni – budując malec tworzy swoją rzeczywistość, ale też często próbuje odwzorować ją ze świata bajek. Dodatkowo znajduje różnorodne zastosowania do tego, co stworzy. Każda budowla może być czymś innym: domem, zamkiem, garażem czy lotniskiem;
-
Rozwój intelektualny – w trakcie budowy dzieci sprawdzają możliwości konstrukcyjne, a także dedykują o zastosowaniu i wyciągają wnioski. Aby powstała wieża czy most należy użyć odpowiednich środków, konstrukcji czy połączeń. Wszystko to prowadzi do rozwoju umiejętności logicznego myślenia i rozwoju intelektualnego.
Pamiętajmy, że im prostsze zabawki, tym lepiej. Wiele zabawek interaktywnych dostępnych na rynku powoduje, że dziecko uzyskuje zbyt wiele bodźców. Klocki dla dzieci ze sklepu klocki.edu.pl to rozwiązanie proste, a jednocześnie bardzo praktyczne pod względem rozwojowym.
Rodzaje klocków dla dzieci
Wybór rodzajów klocków na rynku zabawek dla dzieci jest ogromny. Zakup najlepszych jest więc dla rodziców nie lada wyzwaniem. Pamiętajmy, że dziecko nie musi mieć tylko jednego zestawu zabawek. Warto sprawdzać, jaki rodzaj odpowiada dziecku w czasie zabawy. Dzięki temu jesteśmy również w stanie sprawdzać predyspozycje najmłodszych.
Klocki wciskane
Dla najmłodszych przeznaczone są klocki typu Duplo, dla starszaków — Lego. Poszczególne zestawy różnią się również do siebie. Najpopularniejsze to klocki systemowe, czyli takie, które pozwalają na budowę według określonego systemu czy zasad, jak również zestawy pozwalające na dowolne konstruowanie. Warto kupić maluchowi oba rodzaje. Pierwszy zachęci go do nauki odwzorowywania, a drugi pozwoli na rozwój wyobraźni i pracę koncepcyjną.
Klocki drewniane
Klocki dla dzieci tego rodzaju uczą rozpoznawania figur geometrycznych, a także wpływają na możliwość budowania własnych konstrukcji. Szczególnie polecane są przez psychologów. Do wyboru mamy małe zestawy w pudełkach lub atrakcyjnych wózkach, które również są dodatkowym atutem dla najmłodszych.
Plastikowe klocki
To propozycja dla młodszych dzieci. Klocki dla dzieci tego rodzaju posiadają ruchome elementy, które dodatkowo rozwijają wyobraźnię, a także stymulują zdolności manualne. Takie zabawki pozwalają na zabawę każdym klockiem z osobna. Każdy z nich posiada również elementy wydające dźwięki czy umożliwiające przyciskanie i poruszanie poszczególnych części.
Klocki nietypowe
Zabawki tego rodzaju to wafle lub przyssawki. Najczęściej wykonane są z gumy lub z plastiku. Klocki dla dzieci tego rodzaju pozwalają na komponowanie przestrzennych kompozycji. Doskonale sprawdzą się jako zabawki na długą podróż, ponieważ nie potrzebują stabilnej podstawy.