Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Kurs programowania dla początkujących – jakie zajęcia wybrać dla dziecka?

27 stycznia 2022 Kurs programowania dla początkujących


W zwykłych szkołach nie można liczyć na zajęcia z programowania, nawet w przypadku lekcji informatyki. Warto jednak zainteresować się tym tematem, pomyśleć o zapisaniu dziecka na dodatkowe zajęcia. Mogłoby się wydawać, że programowanie jest czymś zbyt trudnym dla dzieci, ale już nawet kilkulatek świetnie sobie poradzi. Do dyspozycji są rozmaite kursy, powstają szkoły przeznaczone dla osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z programowaniem. Na początek ma to postać nauki poprzez zabawę, z czasem poziom trudności wzrasta, dziecko zdobywa cenną wiedzę i nabywa nowych umiejętności.

Czy kurs programowania dla początkujących to dobry wybór?

Z zapisaniem dziecka na kurs programowania nie trzeba zwlekać, nie brakuje szkół przeznaczonych dla najmłodszych, które wdrażają do nauki kodowania. Zajęcia opierają się głównie na zabawie, dzięki której dziecko może zdobyć praktyczną wiedzę i nabyć cenne umiejętności. Jest wiele powodów, dla których warto zapisać dziecko na kurs programowania. Uczy logicznego myślenia, na co nie można niestety liczyć obecnie w zwykłych szkołach. Na naukę nigdy nie jest za wcześnie, szczególnie jeśli opiera się ona na świetnej zabawie. Mózg dziecka jest bardzo plastyczny, pochłania nową wiedzę niczym gąbka wodę. Na kurs programowania można zapisać nawet trzyletnie dziecko, bez martwienia się o to, czy sobie poradzi. Kursy kodowania są zaprojektowane w taki sposób, aby dostosować metody nauczania i narzędzia do wieku i możliwości kursantów. Programowanie rozwija zdolność analizowania, myślenia przyczynowo-skutkowego, wysuwania wniosków. Kodowanie uczy samozaparcia, cierpliwości, nieschematycznego myślenia, niezrażania się niepowodzeniami. Angażuje obie półkule mózgu jednocześnie, pozwala się zrelaksować.

Nauka kodowania to świetny sposób na wsparcie kreatywności, dziecko zaczyna poszukiwać różnych rozwiązań, zamiast uciekać od napotykanych problemów. Programowanie uczy dążenia do celu, znajdowania najlepszych dróg do uzyskania konkretnego efektu. W przypadku kursów dla dzieci kodowanie przypomina budowanie klocków, co jest wspaniałym i bardzo rozwijającym zajęciem. Kursy z programowania uczą tego, jak rozłożyć duży problem na czynniki pierwsze, aby były one mniej skomplikowane, łatwiejsze do rozwiązania. Dzieci wyrabiają w sobie nawyk poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ponadto wczesny kontakt z technologią sprawia, że dziecku jest prościej odnaleźć się w świecie cyfryzacji. Kodowanie może stać się pasją, a potem chętnie wykonywanym zawodem, zajęciem gwarantującym otrzymanie wysoko płatnego stanowiska pracy. Programowanie pomaga w nauce matematyki, pozwala lepiej zrozumieć otaczający świat. Programista to zawód przyszłości, zapotrzebowanie na osoby potrafiące kodować jest ogromne i cały czas rośnie.

Jak wybrać odpowiedni kurs programowania od podstaw?

Jest wiele sposobów na naukę programowania. Do dyspozycji są książki, materiały udostępnione w Internecie, specjalne gry, kursy. Podczas wybierania zajęć dla dzieci warto mieć na uwadze to, czy dana firma cieszy się dobrymi opiniami, jak długo działa już na rynku. Należy dokładnie sprawdzić to, co znajdzie się w kursie, czego pozwoli się nauczyć dziecku. Warto zweryfikować nawet to, czy dana szkoła programowania pojawia się na branżowych portalach i w czasopismach, kim są nauczyciele. Znaczenie mają ich kompetencje i doświadczenie. Bardzo ważne jest to, czy dana szkoła prowadzi zajęcia dla konkretnej grupy wiekowej. Inaczej wygląda nauka kodowania dla najmłodszych niż starszych dzieci, młodzieży. Kolejną kwestią jest to, czy na kursie używane są profesjonalne języki programowania i narzędzia. Dobry kurs kodowania będzie wyróżniać się zróżnicowanym programem, mnogością ciekawostek, praktycznym podejściem. Musi zawierać zarówno teorię, jak i praktykę.

Istotne jest to, aby dziecko otrzymało materiały edukacyjne. Wszystko musi przebiegać stopniowo, bez natłoku informacji. Nauka powinna być powolna, przechodzić płynnie z jednego etapu kodowania do następnego. Należy sprawdzić, jakie dokładnie języki pozna dziecko podczas uczestniczenia w szkoleniu. Różnią się one poziomem skomplikowania i metodyką działania. Sprawdzić trzeba również to, w jakim trybie odbywają się zajęcia: stacjonarnym czy zdalnym. Obecnie wielu rodziców wybiera kursy online ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, z łatwością dopasowuje się grafik szkolny do zajęć online. Ponadto w przypadku kursów internetowych można liczyć na duże zróżnicowanie według kategorii wiekowych, mnogość narzędzi. Jest to świetna opcja dla dzieci, które uczą się podstaw programowania. Z czasem dziecko zacznie tworzyć swoje pierwsze strony internetowe, gry komputerowe, aplikacje mobilne.

Co może składać się na kurs programowania dla dzieci?

Kursy programowania dla dzieci są bardzo zróżnicowane, każda szkoła opracowuje własny program nauczania, stosuje rozmaite narzędzia. Wszystko po to, aby wspierać rozwój dziecka, pomóc mu w życiu szkolnym i codziennym, w zdobyciu świetnie płatnej pracy, stabilnego zatrudnienia. Czego w takim razie można się spodziewać po tego typu kursach?

• Wprowadzenia do nauki programowania,
• Ćwiczeń i pogłębiania nabytych umiejętności,
• Quizów,
• Poznawania rozmaitych języków programowania,
• Tworzenia gier komputerowych,
• Hackingu,
• Kreowania świata gier w popularnych grach typu Minecraft czy Roblox,
• Tworzenia stron internetowych,
• Nauki podstaw baz i języka SQL,
• Tworzenia aplikacji mobilnych,
• Pracy z grafiką komputerową.

Partnerem artykułu są Giganci Programowania.

more4kids

Witaj w naszej redakcji! Jesteśmy miejscem dedykowanym wspieraniu kobiet we wszystkich aspektach ich życia, od macierzyństwa po codzienne wyzwania związane z prowadzeniem domu i dbaniem o siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Antyperspirant
prezent na chrzest dla chłopca
Pierwsza komunia

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pierwsza komunia