Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Rodzaje aspiratorów dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

26 maja 2022 Rodzaje aspiratorów dla dzieci


Aspiratory dla dzieci to urządzenia, za pomocą których można w szybki, bezbolesny i skuteczny sposób usunąć zalegającą w nosie malucha wydzielinę. Są one polecane przede wszystkim dla dzieci, które nie ukończyły 3. roku życia i nie potrafią samodzielnie oczyścić nosa.

Dlaczego dbanie o drożność układu oddechowego jest tak ważne?

Maluchy oddychają głównie przez nos, a brak tej możliwości wpływa na ich rozdrażnienie, apatię, utratę apetytu oraz trudności w zasypaniu. Poza tym, w wydzielinie znajdują się drobnoustroje chorobotwórcze, które mogą być źródłem dalszych infekcji, w tym zapalenia oskrzeli. Co ważne, oczyszczanie nosa dzieci jest zalecane nie tylko w trakcie kataru, ale może stanowić również formę codziennej profilaktyki zdrowia.

Czym są i do czego służą aspiratory do nosa?

Aspiratory to niewielkie urządzenia, za pomocą których można w skuteczny i wygodny sposób usunąć wydzielinę i inne zanieczyszczenia z nosa i zatok malucha. W pierwszych dniach życia dziecka za pomocą aspiratorów można efektywnie odsysać śluzy i pozostałości wód płodowych oraz dbać o właściwą drożność nosa dziecka.

Jakie aspiratory dostępne są w sprzedaży?

W szerokiej ofercie sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępne są urządzenia zróżnicowane pod względem mechanizmu działania, jakości wykonania, rodzaju zastosowanego materiału oraz ceny. W tym jednak przypadku nie warto nadmiernie oszczędzać, ponieważ wraz z wyższą ceną rodzic otrzymuje wysokogatunkowy produkt, który cechuje się wysoką trwałością, skutecznością i bezpieczeństwem pracy.

Na jakie cechy aspiratora należy zwrócić uwagę?

Godny polecenia produkt powinien być:

 • funkcjonalny,
 • starannie wykonany,
 • trwały.

Poza tym jego stosowanie nie może powodować bólu lub podrażniana błony śluzowej nosa malucha. Wysokogatunkowe wyroby cechuje również kompaktowy rozmiar, zasilanie bateryjne, które sprawia, że jest to urządzenie mobilne oraz cicha praca.

Podczas wyboru konkretnego modelu warto również zwrócić uwagę na konieczność wymiany i zakupu dodatkowych materiałów eksploatacyjnych, w tym filtrów lub pojemników. Warto również uwzględnić etui, które umożliwia wygodne przechowywanie urządzenia, długość okresu gwarancji oraz możliwość kontaktu urządzenia z maluchem potwierdzoną stosownymi certyfikatami. Godne polecenia urządzenia są łatwe w obsłudze, a ich elementy można czyścić i osuszać. Zachowanie wysokiej higieny jest w tym wypadku kluczowe i przekłada się na zdrowie dziecka.

Jakie zalety i wady mają dostępne w sprzedaży aspiratory do nosa?

W drogeriach oraz aptekach dostępne są aspiratory zróżnicowanie pod względem sposobu działania, w tym urządzenia:

 • typu gruszka,
 • na wdech,
 • kompatybilne z odkurzaczami,
 • elektryczne na baterie,
 • elektryczne zasilane sieciowo.

Tradycyjne gruszki są tanie, poręczne oraz łatwe w transporcie. Nie mają jednak możliwości skutecznej dezynfekcji i dlatego powinny być stosowane jednorazowo. Poza tym cechuje je niska skuteczność odsysania. Co więcej, w ich przypadku możliwy jest dwukierunkowy przepływ powietrza, który może powodować wdmuchiwanie patogenów do nosa i zatok malucha. Ich niewłaściwe stosowanie może również doprowadzić do uszkodzenia delikatnej śluzówki nosa. Aspiratory do nosa na wdech pracują cicho i skutecznie. Są one zwykle wyposażone w wymienne filtry oraz mają możliwość starannego umycia i osuszenia poszczególnych elementów. Są one również kompaktowe i mobilne.

Wśród ich wad wymienia się możliwość zainfekowania rodzica patogenami znajdującymi się w odsysanej wydzielinie, małą efektywność pracy, konieczność częstej wymiany filtrów oraz możliwy dwukierunkowy przepływ powietrza. W przypadku odsysaczy podpinanych do odkurzaczy siła ssąca jest mocno redukowana. Mimo to mogą uszkadzać błonę śluzową dzieci oraz powodować jej przesuszenie, przekrwienie oraz nasilenie przykrych dolegliwości. Tego rodzaju produkty zapewniają jednokierunkowy przepływ powietrza, posiadają długie wężyki oraz akcesoria do czyszczenia, ale mogą działać zbyt mocno i głośno.

Czy warto decydować się na zakup aspiratorów elektrycznych?

Zdecydowanie tak. Aspirator elektryczny dla dzieci to urządzenie, które jest poręczne oraz wygodne w stosowaniu. Poza tym jego elementy mogą być starannie czyszczone i osuszane, co przekłada się na wysoką higienę pracy. Warto dodać, że dostępne w sprzedaży wyroby są wyposażane w funkcje dodatkowe, w tym odtwarzanie melodii, które skutecznie odciągają uwagę malucha od samego zabiegu oczyszczania nosa.

Godne polecenia aspiratory elektryczne są również kolorowe i starannie wykonane. Wśród wad tego rodzaju urządzeń wymienia się stosunkowo niską moc odsysania, która może nieco utrudniać usuwanie gęstej i zalegającej wydzieliny z nosa. W przypadku wodnistego kataru urządzenia te sprawdzają się jednak doskonale. Użytkownicy tego rodzaju aspiratorów zwracają uwagę na głośność ich pracy. Są one oczywiście cichsze od odkurzacza, ale wydają dźwięki związane z samą pracą silnika. Poza tym u są stosunkowo drogie i wymagają zakupu baterii. Od niedawna producenci oferują również tak zwane mini-odkurzacze. Tego rodzaju aspirator elektryczny podłączany jest do źródła prądu.

Taki aspirator elektryczny dla dzieci:

 • pracuje stosunkowo cicho,
 • nie wymaga zakupu i wymiany baterii,
 • posiada końcówki, które po kontakcie z wydzieliną można starannie dezynfekować, oczyszczać i osuszać.

Warto dodać, że godny polecenia aspirator elektryczny powinien być również wyposażony w pokrętło, za pomocą którego można regulować siłę odsysania oraz mechanizm uniemożliwiający przedostawanie się odsysanej wydzieliny do wnętrza urządzenia. Podczas wyboru tego rodzaju urządzenia należy zwrócić uwagę na długość okresu objętego ochroną gwarancyjną oraz łatwość jego obsługi.

Partnerem artykułu jest storna helpmedi.com.pl, oferująca aspiratory oraz inne urządzenia medyczne.

 

more4kids

Witaj w naszej redakcji! Jesteśmy miejscem dedykowanym wspieraniu kobiet we wszystkich aspektach ich życia, od macierzyństwa po codzienne wyzwania związane z prowadzeniem domu i dbaniem o siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Śpiworki do spania z nogawkami
Zabawki z ulubionymi bohaterami
prezent na chrzest dla chłopca

Jesteś zainteresowany reklamą?

prezent na chrzest dla chłopca