Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak zaaranżować ogród?

28 czerwca 2019 Jak zaaranżować ogród?


Wiele osób zastanawia się, jak zaaranżować ogród, aby nie tylko wyglądał pięknie i doskonale harmonizował z domem, ale również był funkcjonalny. Dlatego też na samym początku warto zastanowić się, co tak właściwie jest naszym celem? Czego możemy zrezygnować na rzecz czegoś, na czym bardziej nam zależy? Weźmy pod uwagę także okoliczności, które nas ograniczają – przede wszystkim dostępna przestrzeń. Zupełnie inaczej planuje się ogród o olbrzymiej powierzchni. A inaczej niewielką przestrzeń wokół domu i pięć czy sześć metrów od drzwi wejściowych do płotu. Po drugie, zastanówmy się, jaka jest główna funkcja naszego przyszłego ogrodu. Czy chcemy zaaranżować miejsce cieszące oko, które zapewni nam wspaniały widok z balkonu? Czy raczej nie wyobrażamy sobie weekendu bez grillowania na własnej działce? A może chcemy stworzyć mini zielnik lub też zasadzić ulubione warzywa i owoce, aby w sezonie móc cieszyć się doskonałymi plonami, a poza sezonem wspominać ciepłe dni kosztując domowych przetworów?

Jak zaaranżować ogród?

Jak zaaranżować ogród?Niezależnie od tego, jaką konkretnie wizję mamy na aranżację naszego ogrodu, nawet jeśli nie planujemy zakładać warzywniaka czy też prywatnego sadu, raczej na pewno będziemy chcieli zagospodarować jakąś przestrzeń roślinami. Chociażby tymi ozdobnymi – na przykład wszelakim rodzajem drzew, traw, kwiatów czy też krzewów. Z tego względu warto wcześniej dowiedzieć się więcej o konkretnych gatunkach roślin, które nas interesują. Jedną z bardzo istotnych kwestii są przecież preferencje roślin i warunki, jakie trzeba im zapewnić, aby mogły rosnąć i rozwijać się. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim to, które rośliny potrzebują dużo słońca. A które nieco mniej, dlatego mogą być posadzone w miejscach, gdzie przez większość dnia panuje cień.

W związku z tym należy zaobserwować, gdzie w naszym ogrodzie docierają promienie słońca oraz o jakich porach. Co więcej, weźmy pod uwagę, iż rośliny rozwijając się zazwyczaj zwiększają także swój rozmiar i potrzebują coraz więcej miejsca. Jeżeli młode sadzonki posadzimy zbyt blisko siebie, po niedługim czasie rośliny będą rosły „jedna na drugiej”. I nasz ogród samoistnie zacznie się przekształcać w trudny do opanowania półdziki busz. Wówczas jedynym wyjściem będzie wyrywanie części roślin i usuwanie ich. Co wymaga dużo czasu i jest pracochłonnym zadaniem. Lepiej wcześniej zaplanować ogród biorąc pod uwagę fakt wzrostu roślin.

Ile czasu na pielęgnacje ogrodu?

Planując ogród i rośliny, które w nim zasadzimy weźmy pod uwagę również to, czy jesteśmy doświadczonymi, zapalonymi ogrodnikami pełnymi pasji. Czy raczej wolimy wersję, w której ogród tylko oglądamy z tarasu, od czasu do czasu rozkładając się na hamaku pomiędzy dwoma drzewami. Wszystko oczywiście dlatego, iż niektóre rośliny wymagają sporo opieki i czasu. Na co nie każdy może sobie pozwolić przy intensywnym trybie życia. A inne właściwie radzą sobie same – jedyne, czego potrzebują, to trochę miejsca, słońca oraz deszczu, aby rosnąć zdrowo i cieszyć oko.

more4kids

Witaj w naszej redakcji! Jesteśmy miejscem dedykowanym wspieraniu kobiet we wszystkich aspektach ich życia, od macierzyństwa po codzienne wyzwania związane z prowadzeniem domu i dbaniem o siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Antyperspirant
prezent na chrzest dla chłopca
Pierwsza komunia

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pierwsza komunia