Koła terenowe do wózka

Spodziewając się dziecka lub kiedy zmieniamy wózek z głębokiego na spacerowy musimy zwrócić uwagę na kilka detali. Jednym z ważniejszych są koła do wózka, ponieważ musimy wziąć pod uwagę to, w jakim terenie będziemy się poruszać.

Koła pompowane

Mamy kilka rodzai kół, które możemy zastosować przy wózkach. Często oferowanymi przez producentów kołami są koła pompowane. Cechują się dużą elastycznością, dlatego świetnie dopasowują się do różnego rodzaju podłoża. Poza tym dzięki nim nasz wózek ma super amortyzację, co jest ogromnym komfortem przede wszystkim dla dziecka. Podjazdy pod krawężniki nie są problemem. W każdej chwili koła można dopompować, jeżeli z jakiegoś powodu uleci z nich powietrze. Wózek ten jest odpowiedni dla osób, które uwielbiają spacery w lesie, po plaży czy polnych drogach. Minusem takich kół jest jednak to, że łatwo mogą ulec przebiciu, np. po najechaniu na gwóźdź czy szkło.

Koła piankowe

Koła piankoweDrugim rodzajem są koła piankowe, wykonane, jak sama nazwa wskazuje, z pianki, często też połączonej z kauczukiem. Są dzięki temu o wiele lżejsze niż pozostałe rodzaje kół. Nie trzeba w ich przypadku obawiać się o przebicie, ponieważ nie ma takiej możliwości. Z pewnością koła te cechują się ogromną lekkością, dlatego najczęściej stosowane są w wózkach spacerowych. Idealne są dla rodziców, którzy zdecydowanie częściej spacerują po płaskim terenie, doskonale sprawdzają się na chodnikach i asfaltowych drogach. Niestety koła te są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, które przyczyniają się do ubytków w piance, a to zazwyczaj wiąże się z całkowitą wymianą uszkodzonego koła.

Koła żelowe

Jednym z najnowszych rozwiązań są z pewnością koła żelowe. Są bardzo podobne do kół pompowanych, jednak wewnątrz wypełnione są żelem, co jest ich ogromną zaletą, ponieważ nie ma możliwości ich przebicia. Idealnie amortyzują wstrząsy i zapewniają ogromny komfort, zarówno dla rodzica, jeśli chodzi o prowadzenie, jak i dla dziecka podczas jazdy. Ich wadą jest przede wszystkim waga, są z pewnością o wiele cięższe od pozostałych rodzai. Dodatkowo z uwagi na to, że jest to dość nowy wynalazek, to są one rzadko dostępne, a jeżeli już znajdziemy wózek z takimi kołami, to z pewnością znacznie wpłynie to na cenę wózka.

Koła terenowe do wózka

Jeśli jednak planujemy zmagać się z niezwykle trudnym do pokonania terenem lub planujemy wyjazdy zimowe, gdzie podłoże jest ciężkie dla normalnych kół, możemy zdecydować się na koła terenowe do wózka. Są one przeznaczone do jazdy po bardzo wymagającym terenie. Dodatkowo mogą być one przydatne w trakcie zimowych wyjazdów w plener, gdzie możemy mieć do czynienia z nierównym i ośnieżonym terenem. Są one bardzo wytrzymałe. Jednak ich wadą jest to, że nie posiadają funkcji skrętu. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na ich zakup, musimy liczyć się z dość sporym wydatkiem.

Jakie koła wybrać?

Przy wyborze wózka musimy kierować się w szczególności tym, jakie trasy zamierzamy pokonywać z dzieckiem, ponieważ do każdego rodzaju podłoża nadają się zupełnie inne rodzaje kół. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że nie zawsze wózek droższy będzie lepszy dla nas. Dlatego przy zakupie wózka nie zawsze kierujmy się ceną, a raczej jego funkcjonalnością.