Ogród przyjazny dzieciom – sprawdzone pomysły

Ogród to nie tylko piękne drzewa i efektowne kwiaty. To często przestrzeń, która powinna zachęcać najmłodszych do aktywności na świeżym powietrzu, dlatego tak ważne jest jej odpowiednie zaplanowanie. Jeśli szukasz ciekawych pomysłów na urządzenie ogrodu tak, aby Twoje dzieci nie chciały z niego wychodzić – zapraszamy do lektury.

Projektowanie ogrodu – o czym warto pamiętać?

Zanim przystąpimy do planowania ogrodu, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka ważnych kwestii. Są one bezpośrednio związane z bezpieczeństwem naszych pociech, dlatego warto wziąć je pod uwagę, zanim rozpoczniemy projektowanie przestrzeni i wybieranie atrakcji. Najważniejszy jest wybór miejsca – z dala od uczęszczanej drogi, zbiorników wodnych, czy innych niebezpiecznych obszarów. Idealnie, gdy teren, który pragniemy przeznaczyć na plac zabaw, będzie znajdował się w miejsce dobrze widocznym z każdego punktu w domu.

Innymi czynnikami, które warto wziąć pod uwagę, jest to, czy miejsce nie jest zbytnio nasłonecznione lub przeciwnie – nadmiernie wilgotne. Dobrą praktyką jest także weryfikacja okolicznej roślinności. Konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy przypadkiem nie planujemy umiejscowienia miejsca zabaw wśród sprzyjającym przebywaniu kleszczy trawom, czy zaroślom, takim jak paprocie, czy czarny bez.

Ogrodowe atrakcje dla dzieci

Najlepszym wyznacznikiem upragnionych atrakcji są sami zainteresowani, jednak wyróżnić można kilka ponadczasowych rozwiązań, które spotykają się z aprobatą najmłodszych. Dzieci najlepiej wiedzą, że kluczem do sukcesu jest różnorodność, dlatego warto wyodrębnić kilka niezależnych stref. Pierwsza z nich powinna być dedykowana aktywnym aktywnościom ruchowym, dlatego nie powinno w niej zabraknąć trampoliny do skakania, boiska do gier zespołowych, czy wyciągu do wspinaczki. Tym, co skrada dziecięce serce, są także huśtawki – idealnie sprawdzą się te w stylu bocianiego gniazda, które nie tylko zapewniają zabawę, ale także są znacznie bardziej bezpieczne niż klasyczne ławeczki.

 

Dobrze jest zapewnić dziecku różnorodne doznania, wykorzystując maksymalnie otaczający nas teren i stałe elementy ogrodu. Obok altany znajdzie więc zastosowanie ponadczasowa piaskownica https://www.bricomarche.pl/swiat-dziecka/plac-zabaw/piaskownice – zabawa w niej nie tylko usprawnia zdolności motoryczne, ale daje szerokie pole manewru, jeśli chodzi o zabawy związane z kreowaniem, czy naśladownictwem. Obok części do szaleństw warto wygospodarować strefę relaksu i odpoczynku. Może być to klasyczny, drewniany domek, który w kilka chwil można zamienić w bazę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *